2014 Baltık Bisiklet Turu Letonya

Baltık Bisiklet Turu: Almanya’dan başlayıp  Finlandiya, Rusya, Estonya, Letonya, Litvanya, tekrar Rusya(kaliningrad), Polonya’da sonlanıyor.Baltık Denizi’nin kıyısında dönüyor tekerleklerimiz.Letonya’da yaklaşık 100000 göl mevcut.Ayrıca Avrupa’nın en uzunkumsalına sahip bir ülke.2buçuk Milyon nüfuslu ülkenin yarısının yaşadığı Riga’ya doğru rotamız.Letonya’nın başkentindeyiz.Şehir Dougava Nehrinin etrafındaki parkta nefes alıyor adeta.Nehir, ağaçlar ve huzur içiçe.Pak meydanındaki Özgürlük Anıtı(Milda) 1938 de yapılmış.Ellerini yukarıya kaldırmış kadın heykeli,elindeki 3 yıldızla ülkenin 3 farklı bölgesini temsil ediyor.Dikkatimizden kaçmayan diğer bir nokta ise kadın nüfusunun fazla olması.Erkek nüfusun çalışmak için başka ülkelere gitmesinin sebebiymiş bu.Let7

Let6

 

Let13

 

Riga’da 2 gün kaldık.Otobüslerde para kullanılması işimize geldi.Bilet derdi yaşamıyorsunuz.Old Town gerçektende Baltık ülkelerinin Paris’i ünvanını hakediyor.Ülkenin geçmişi ile ters orantılı olan Opera Binası ise sanata verilen önemi gösteriyor.LEt12

29 Haziran 1941 yılında St.Peter gününde bombalanması sonucu yanan ,şimdi ise asansörle çıkılan St.Peter Kilisesi’nin kulesinden Dougava Nehri’nin ikiye böldüğü Riga’nın güzelliği görülebiliyor. Blackheads,Üç kardeşler binaları,Dom Katedrali ve Riga Kalesi görülecek yerler listesinin başında.Yorulanlar içinde demleme çay bulmak mümkün.Zeplin hangarındaki pazar yerine gitmek için çok sıcak bir gündü. Onun yerine şehir parkındaki çocuklarla eğlendi oğlumuz.Birde evlilik törenine denk gelmek bize sürpriz oldu.

Let11-Evlilik

Engelli çocuklara park yardımı amacıyla düzenlenen “Sarışınlar Festivali”sırasında bu sakin şehrin nüfusu ikiye katlanıyormuş. Eğlenceli olsa gerek.

Let

Let1

Riga’dan Sigulda’ya doğru dönmeye başladığında, tekerleklerimiz yolların bu kadar kötü olacağını tahmin bile edemezdik. Kamyonlar ve diğer araçlarla toprak yollarda toz bulutu içinde ilerlemek oldukça zorladı bizi.Aynı gün sağanak yağışıda yemek, mevsim geçişlerini izlemek için gidilen ormanları ile ünlü Sigulda ‘ya varmamızı imkansızlaştırdı.

Let3

Let10

 

Let4

Hafta sonları treking yapmak ve yaban mersini toplamak için gelen Letonlar tarafından kiralanan bungalovlarla dolu bir işletmeye rastladık.Hemen develeri(bisikletleri)bağlayıp yüklerini odamıza indirdik. İlk iş ıslak ayakkabılarımızın içine fön makinasını yerleştirmekti elbette.

Let2

Sigulda olarak planladığımız rotamızı yolda gördüğümüz bisikletçinin sözüne güvenip Litvanya sınırına çeviriyoruz.

Let8

Let5

Çiftlik evlerinin bahçesinde kurulu olan salıncaklarında sallanan iki kardeşin, önünde uzanan manzara uçsuz bucaksız çayırlar ve dağlardı. Nüfusu çok  az olan Letonya’ya dair aklımızda kalan en özel görüntü o iki kardeşin yüzlerindeki mutluluk ve özgürlükleriydi.

 

Yorumunuzu yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.