Bisiklet Cenneti Hollanda

“Şu Hollanda gibi ne zaman olacağız?” der dururuz. Adamlar hangi yolları tepmişler bakmak lazım. Yüzyıllar öncesine gitmeye dahi gerek yok. 1950’ lerde bir araba cehennemi olan Hollanda, şu anda bisikletli yaşamın Nirvana’sı. Her değişimde olduğu gibi, orada da şiddetle karşı çıkanlar, ayak direyenler elbette olmuş. Ama kritik çoğunluk aşılınca rüzgar bisikletten yana esmeye başlamış.Çok uzak değil, 1970’lerin başında dahi  araba çılgınlığı can almaya devam ediyormuş ve 3300 kişinin canına mal olmuş sadece bir sene içinde.  Korkunç olan ise bunların 400’ü, 14 yaşın altındaki çocuklarmış. Çocuk ölümlerini durdurun ( Stop De Kindermoord ) isimli toplumsal hareketin öncülüğünde başlayan değişimin, hızla gelişmesinde aynı yıllarda yaşanan petrol krizi de etkili olmuş elbette. Merkezi yönetim mecburen araçların kullanımını azaltıcı tedbirler alıp, bisiklet kullanımını desteklemeye başlamış. Steve Jobs’un dediği gibi noktalar ileriye doğru başlamış, ani değişimler yerine adım adım gelişmiş her şey. Başka bir  tabirle, pedal pedal ilerlemiş bisikletin bir yaşam biçimi haline gelmesi .

kindermoord

kindermoord1

http://lcc.org.uk/pages/holland-in-the-1970s

Hayranlıkla baktığımız alt- üst geçitlerin, bisiklet kavşaklarının, duble bisiklet yollarının yapılması böyle bir kıvılcım ile başlamış.

o-HOVENRING-NETHERLANDS-BIKE-ROUNDABOUT-facebook

http://i.huffpost.com/gen/1431025/images/o-HOVENRING-NETHERLANDS-BIKE-ROUNDABOUT-facebook.jpgYazıyı rakamlara boğmaya gerek yok ama durumu tam olarak ortaya koymak için, bu çarpıcı rakamları paylaşmak gerekiyor.

Amsterdam’da bisiklet sayısı 881.000

Günlük bisiklet kullanımı % 58 ile ulaşımda ilk sırada bulunuyor.

Bisiklet yollarının toplamı 767 km tutarken çift şeritli bisiklet yollarının toplam uzunluğu 275 km.

Amsterdam merkez garında 10.000 bisikletlik bir bisiklet parkı var. Elbette buradaki en büyük sorun bisikletinizi koyduğunuz yeri sonradan bulabilmek.

DSC_0818

Amsterdam merkezdeki bisiklet mağazası sayısı 140. Sadece bisiklet kiralama servisi işleten iş yeri sayısı ise 29. Amsterdamlı’ların günlük yaptıkları kilometreler toplanmış olsaydı, uydumuz Ay’a 3 kere gidebilirdik. Yaklaşık ortalama 2 milyon kilometre yol yapıyorlar.

DSC_0597

Tüm bu veriler, bisiklet kullanmayan bizden değildir anlamına geliyor. Kap bisikletini, al çocuğunu, eşini ya da sevgilini vur kendini yollara, duygusu uyandırıyor elbette. “Bisiklet kullanırsan rahat edersin.” fikri her şekilde hissettiriliyor vatandaşa. Şehir içinde durum bu fakat, bisiklet virüsü kana karıştıktan sonra hayatın her alanına sirayet ediyor elbette.

Hollanda’nın bütün şehirlerini hiç araba ile karşılaşmadan, bisiklet yollarını kullanarak dolaşmak mümkün. Bu yollar üzerinde bisikletlilere indirimli hizmet veren kafeler, lokantalar, pansiyonlar, kampingler mevcut.  Olur da planladığınız yere varamazsanız, bulduğunuz ilk köyde dahi evlerinin odalarını kiraya veren kişiler bulabilir yada bizim ucuz bir seçenek olarak sık sık yaptığımız gibi insanlardan çiftliklerinin bahçelerine  çadır kurmak için izin isteyebilirsiniz.

DSC_1038

 

DSC_0934

DSC_0945

Siz yine de kafam rahat olsun derseniz kampinglerde her detayın düşünüldüğüne emin olabilirsiniz. Ortak kullanılan mutfak alanları, jeton veya demir para atarak çalıştırabileceğiniz çamaşır makineleri, sıcak duş, okuma ve dinlenme odaları. Çocuklar için oyun odaları, bir oyuncak sandığı, kum havuzu ve tırmanma duvarları genellikle her kampingte mevcut. Hele de bir çiftliğin bahçesindeyse kamp alanı o zaman çılgına dönüyor çocuklar.Artık ,gelsin inekler,gitsin eşekler,tavuklar,domuzcuklar.Ücret 14-20 euro arasında değişmekte. Eee hadi o zaman kap bisikletini bakalım, mücadeleye devam.İster,  Lahey’e (Den Haag) gidip bisikletinden inip Kuzey Denizi’nde sörf yap. İstersen de üniversite şehri Utrecht’e doğru bas pedala. İşte karşılaşacaklarından bir kaç tanesi;

Orman yollarında yürüyüş guruplarıyla karşılaşacaksın.Liderlerinin kıyafeti seni senden alacak.

DSC_1409

DSC_1406

Yel değirmenleriyle yarışacaksın Don Kişot misali.

DSC_1225

Küçücük köylerdeki müzeleri görüp şaşakalacaksın.

DSC_1391

Bisiklet tabelalarını çözmek için gözlerini fal taşı gibi açacaksın.

DSC_0848

 

“Bundan ne süt çıkar beah.”dediğin yüzlerce inek göreceksin.

HOLAND UTRECH 2011

At çiftliklerinin yanından geçerken, ömrünü seyis olarak burada tüketmek için iç geçireceksin.

DSC_1517

DSC_1526

Yolda seni, hangi sürprizlerin beklediğini tahmin bile edemeyeceksin.

DSC_1666

 

En iyisi mi durmayın basın pedallara.

 

 

 

 

 

 

 

Yorumunuzu yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.