Çocuğunuzla Uçak Yolculuğu İçin Tavsiyeler

Yaz aylarının yaklaşması yıl boyunca dört gözle beklediğiniz yaz tatilinin de yaklaştığı anlamına gelir. Ailecek unutulmaz anlar yaşayacağınız  keyifli bir tatil kulağa harika geliyor değil mi? Peki, bu tatilin başlangıcı sayılabilecek uçak yolculuğu için bir planınız var mı? Birkaç öneriye ne dersiniz?


Uçağa giderken ve havaalanında geçirdiğiniz saatler boyunca iki elinizden de maksimum verim almak için, kabin içi bagajınızı bir sırt çantası şeklinde seçmeniz faydalı olacaktır. Bu sayede hem çocuklarınızı oyalarken daha serbest olabilirsiniz, hem de bir şeye müdahale etmeniz gerektiğinde çantanızın nerede olduğunu düşünmeniz gerekmez.

Bizim kervanın yükü

Sürprizlere Hazırlıklı Olun

Ucuz uçak bileti aldınız ve yeni keşifler için yola çıktınız. Havaalanında birkaç saat bekleyeceğinizi de gözardı etmemelisiniz. Çocuğunuzun bu süre zarfında sabit kalamayacağını da tahmin edersiniz. Onu, kalabalıkta koşuştururken daha rahat görebilmek için kolay fark edilen kıyafetler giydirebilirsiniz.

Uçak içi sıcaklığını da düşünerek yanınıza alacağınız ekstra kıyafetler, uçak yemeklerine alternatif atıştırmalıklar ve oyuncaklar bulundurmanız gereken standart malzemeler arasında.

Uçakta Çocuğunuzla Birlikte Neler Yapabilirsiniz?Hediyeler konusunda her ebeveynin çocuklarına olan yaklaşımı farklıdır. Ancak yeni şeyler her çocuğun ilgisini cezbeder. Eğer çocuğunuza yeni bir oyuncak hediye etmek istiyorsanız uçakta geçirdiğiniz vakitler bunun tam zamanı olabilir. Bu hediye; çocuğunuzun yaşına göre seçeceğiniz bir dergi, basit bir puzzle ya da kutu oyunu, çıkartmalı bir kitapta olabilir. Çıkartmaları yapıştırarak oluşturdukları resimler ile ilgili anlatacağınız hikayeleri de keyifle dinleyeceklerine eminim. Bizim seyahat çantamızdan hiç eksik olmayan, yanımızdan ayırmadığımız bir diğer malzeme ise boya kalemlerimiz. Küçük defterine birlikte çizdiğimiz resimleri boyar, bazen boyadığımız sayfayı keser, katlar uçak bile yaparız. Yanımızdaki oyuncakların rengini beğenmeyip boyadığımız da olur.

Lonpos oyunu

Bilye, cille, cıncık:))

Eğer boyama, sizin  çocuğunuzun da özellikle ilgilendiği bir alansa bununla ilgili uçak dışında da bazı aktiviteler yapmak isteyebilirsiniz. Tatiliniz sırasında açık alanda, eve döndüğünüzde ise kapalı alanda değerlendirebileceğiniz çocuklar için boyama önerilerine buradan göz atabilirsiniz. Uçak içinde boyama yapmak içinse renkli kuru kalemler en iyi tercih olacaktır. Böylece boyaların etrafa bulaşmasıyla ilgili endişe duymanız gerekmez.

Tüm bu önerilerin yanında çocuğunuzla beraber uçak yolculuğu yaparken unutmamanız gereken bir şey de o anda yerin binlerce kilometre üzerinde, bulutların üstünde uçuyor olduğunuzdur! Sadece bu gerçek bile çocukların dikkatini çekmeye yeter. Pencereden dışarı bakın, iniş ve kalkışınızı izleyin, arabaların karıncalar gibi görünmesine gülün ve çocuğunuzun o anda neler düşündüğünü sorun. Uzun lafın kısası, bu ana iyi hazırlanın ama anı yaşamayı da unutmayın.


Kalkış ve inişlerde, çocukların kulaklarının hava basıncından daha az etkilenmesi için  emzik, biberon ya da yaşı uygunsa sakız verebilirsiniz.

3 Yorum
  1. Demet deveci işlek 47 sene ago
  2. A.Buğra Tokmakoğlu 48 sene ago
  3. Gökçe 48 sene ago

Yorumunuzu yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.