10 Maddede Çocukla Bisiklet turuOğlumuzla çıktığımız bisiklet turu hayatımda iyi ki yapmışım dediklerimin en başında. Hayal ettiğimizden kat ve kat daha fazla eğlendik turlarımız boyunca. Her anına şükrettik. Birlikteyken bir kez daha farkettik yolun en iyi öğretmen olduğunu. Ben de bunu yapabilirim, pedallara basıp rüzgarla dansedebilirim diyenler için bir kaç öneri;1-ÇOCUK TAŞIYICINIZI SEÇİN.

Bisiklet koltukları: 5 -6 yaşa kadar kullanacağınız bu ürün günlük turlar için idealdir. Bebeklerin gün içinde en az 2 şekerleme yapması gerektiği için uzun turlar için ise çok kullanışlı değiller. Rüzgar ve yağmurdan çocuğunuzu koruyamaz ve uyku saatleri için de en konforlu seçenek sayılmazlar. Gerçi bu durum verdiğiniz uyku eğitimi ile alakalı. Küçük bir aparatla bisikletinizin sele borusuna yada arka bagajına bağlayacağınız bu koltuğa yavrunuzu çoğu modelde 22 kilogram olana kadar bindirebilirsiniz. Biz Topeak marka olanını kullandık.DSC_3450

Römorklar: Bebeklerinizi ve 6 yaşa kadar olan çocuklarınızı bindirdiğiniz römorkunuz ile uzun ve kısa turlarda rahatlıkla yol alabilirsiniz. Weehoo, Burley ve Chariot markaları  en ünlü treiler markalarıdır. Yavrunuz 30 kg olana kadar rahatlıkla bindirebilirsiniz. Bagaj hacimleri de azımsanmayacak kadar büyük. Biz turlarımızda Burley markasının  ikiz çocuklar için olan modelini tercih ettik. Su geçirmeyen ve UV filtreli bu ürünlerle patikalarda biraz zorlanabilirsiniz ancak asfaltta tutabilene aşk olsun. Biz “sırça köşkümüzü” çok sevmiştik ve 5 yaşının sonuna kadar da kullandık.

DSC_0194

Weehoo:  Römorkta oturmak yerine size eşlik etmek isteyen çocuklarınız için en doğru tercih.  Uzun turlarda tandem kullanmayı düşünüyorsanız, rüzgar, yağmur ve karla samimi olacağınız için kıyafet seçimini doğru yapmanız gerekir.

Bisiklet kullanım

7 ve 8 yaş üstü çocuklarınız, kendi bisikletleri size eşlik edebilirler. Hatta bisikletlerine monte edeceğiniz çantalarında kendi malzemelerini de kolaylıkla taşıyabilirler.

2- YAVAŞ OLUN.

Önce kısa mesafelerle başlayın. Adımlamadan koşmaya başlarsınız yavaş düşmeyi de öğrenemezsiniz. Yakındaki kasabada yaşayan arkadaşınızı ziyarete bisikletle gidip gece orada kalabilirsiniz. Bizim de ilk yıllarımızda yaptığımız gibi, 20 km  yakındaki  bir köyü gezmeye gidip orada kamp kurabilirsiniz. Yeni aldığınız bir bisikleti ya da taşıyıcıyı evinizin çevresinde denemeden yola çıkmamalısınız.

SAMSUNG CAMERA PICTURES

3-YETERİNCE GİYSİ ALIN.

Yolculuğunuz boyunca yanınızda taşıyacağınız kıyafetleri seçerken ihtiyacınızdan fazlasını almamaya dikkat edin. Fazla olanlar, hem heybenizde hem de zihninizde ağırlık yapacağından ince eleyip sık dokuyun, az eşya alın. Üzerindekiler dahil üç takım kıyafet yeterli. Bisiklet turu dediğin öyle fazla hijyenik olmaz, işin tabiatına aykırı.

Treilerda pedal çevirdikten sonra yorulunca römorka aldığınız bir yavrunuz varsa rüzgar geçirmeyen bir ceket seçmek doğru bir tercih olabilir.

DSC_4410

4- MOLA VERİN.

Hava kararacak ve yetişemeyeceğiz girdabına hiç kapılmayın. Olumsuz konuşmalar bulaşıcı bir hastalık gibi çocuğunuzu da bulaşır. Durumunuz ne olursa olsun onlara ayıracağınız zamanınızdan çalmayın. Saatte bir mola verin ve yayılıp yatmadan önce bir süre onlarla oynayın. Yakalambaç, yüzme gibi performansı yüksek oyunlar seçeceklerinden emin olabilirsiniz. Çocuk parkları onları mutlu eden mola yerleridir.  Kendi bisikletiyle size eşlik eden bir yavrunuz varsa, yorulduğu için o sizinle çimlerde uzanmayı tercih edebilir.

20140822_131932

5- PAPAĞAN OLMAYIN.

Yolculuk anında çevrenizde gördüklerinizi sürekli tekrarlamayın. Bilgilendirme demeçleri vermeyin. Çocuğunuzun ardına kadar açık olan algıları zaten sizden çok fazla şeyi görüp duyuyor. Ancak merak edip sorduğunda bu fırsatı kaçırmayın. O anı iyi değerlendirip, masal gibi  anlatabilirsiniz geçtiğiniz şehrin ya da köyün tarihini. Orman içindeki bir patikada ilerliyorsanız, yol boyu heybenize attığınız dal, tüy ve yaprak çeşitleriyle mola da bir etkinlik yapabilirsiniz. Etkinlikte ağaç,kuş ve bitki isimlerini söyleyebilirsiniz.

SAMSUNG CAMERA PICTURES

6- ROTANIZI TRAFİKTEN UZAK SEÇİN.

Yol seçiminde, anayollara göre uzun olsa bile köy yollarını tercih edin. Az araç, çok mutluluk formülünü unutmayın. Biz, iki aylık bir tur için on ay rota planlıyoruz. Pedallayacağınız yol ile ilgili ön hazırlık şart. Yol dinamiklerini bilmek işinizi kolaylaştırır. Büyük bir şehre girip çıkmayı planlıyorsanız, geç saate bırakmamalısınız mesela. Şehir trafiği sizi canınızdan bezdirebilir.

SAMSUNG CAMERA PICTURES

7-  MP3 ÇALAR VE FOTOĞRAF MAKİNESİNİ UNUTMAYIN.

Yoğun trafikte ya da şehir trafiğinde ilerlerken  çocuğunuzun sakinleşmesi  için müzik dinlemek doğru bir seçim olacaktır. Yola çıkmadan önce sevdiği şarkılardan veya gittiğiniz bölgeye ait çocuk şarkılarından oluşan bir karışım hazırlayın. İhtiyacı olduğunu hissettiğiniz anda ya da o istediğinde dinlemesine izin verin. Arkanızdaki küçük partnerin bağıra bağıra şarkı söylediğini duymak sizi de bulunduğunuz stresli ortamdan uzaklaştıracaktır.

Onlara ait olan bir fotoğraf makinası edinin. İstediği yerde ve zamanda kullanmasına izin verin. Çektiklerini görünce ne kadar kör olduğunuza hayret edeceksiniz. Faaliyet bitip geri döndüğünüzde ise  onun çektikleri ile hazırladığınız görüntüleri birlikte izleyin.

SAMSUNG CAMERA PICTURES

8-KEYİF ALIN.

 Önemli olan varmak değil yolda olmaktır. Çocuğunuz keyifliyken, bacak kaslarınız alev alev yansa da, güneş ensenizin çatında sizi kavursa da kahkaha atmaktan vazgeçmeyin. Yavrunuz yaşadığınız eğlenceli anları ve özellikle doğada olmanın zevkini asla unutmayacak.

SAM_1038

9-KÜÇÜK KİTAPÇIKLAR EDİNİN.

Pedal çevirmeden sizin arkanızdaki koltukta ya da römorkunda seyahat eden bir yavrunuz varsa eğlenceli bir doğa kitabı edinin. Çiftlik ve tarım makinaları konulu bir kitapta işinize yarar. Kitaptaki resimlerin asıllarını gördüğünüzde mola zamanı gelmiş demektir.SAM_1209

SAMSUNG CAMERA PICTURES

Kitaplarını onun ulaşabileceği yerlere koyun. Römorkundaki cepler ve heybenin kolay açılan bir cebi doğru yerlerdir.

10- PARTNER ARAMAYIN.

 Yalnız gitmekten korkmayın. Bekar ve çocuklu bir ebeveynseniz ya da eşinizin tura çıkmamak için her zaman üreteceği bir bahanesi varsa beklemeyin, çıkın yola. Bu özel yolculukta sadece siz ve yavrunuz olacaksınız, her anın tadını çıkarın.

 

2014-Fin7

Rüzgar arkadan essin, kahkahanız evreni çınlatsın.

Videolarımızı izlemek için lütfen kanalımızı ziyaret edin ve abone olun.
https://www.youtube.com/user/sonersarihan

6 Yorum
  1. ismail yaşar 46 sene ago
    • Anne Gezgin 46 sene ago
  2. İbrahim Küçük 46 sene ago
    • Anne Gezgin 46 sene ago
  3. Gülhan 47 sene ago
    • Anne Gezgin 47 sene ago

Yorumunuzu yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.