Dünyanın En Uzun Arabasız Yolu

Dünyanın en uzun arabasız yolu bitmek üzere. 22.770 km araçsız bir yol hayal edin. Araçlarla karşılaşmadan, tehlikeye düşmeden, önden kim geliyor, arkadan gelen araç yakın mı geçecek derdi olmaksızın bisiklet sürebileceğiniz, yürüyebileceğiniz hatta kışın kayak yapabileceğiniz bir yol hayal edin.

Planlama ve inşaat süreci 1992 yılında başlayan bu yıl Kanada’nın 150. Kuruluş yıldönümünde yani 2017 yılında bitirilecek. Dünyanın en uzun rekreasyonel parkur sisteminden bahsediyoruz.

Yolun şu ana kadar % 87’sinden fazlası tamamlanmış ve Kanada’daki büyük şehirlerin çoğu bu ağ sistemi ile birbirine bağlanmış durumda.


Proje için etkileşimli ve detaylı bir harita ve telefonlarınıza yükleyebileceğiniz aplikasyonlar mevcut. Büyük bazı doğa sporları ve spor firmaları da bu büyük projeyi destekliyor.
Kanada’nın tarihini ve kültürünü keşfetmek için harika bir yol oluşturarak Kanada doğa turizmine de büyük katkı da bulunulmuş oluyor elbette.

Detaylı bilgi için siteyi ziyaret edebilirsiniz.
https://thegreattrail.ca/

Fotoğraf kaynağı : https://www.ieconline.de

500 farklı rotanın bulunduğu projede, günlük geziler veya çok günlük maceralar için iz, yürüyüş / bisiklet, bisiklet, kürek çekme, binicilik, kros kayağı ve kar motosikletleri için sınırsız fırsatlar sunuyor.

Aplikasyon çok pratik. İzleri tek tek seçerek takip edebiliyorsunuz. Patikaları, dönüş noktalarını inceleyebiliyorsunuz. Sizden önce aynı rotaları sürmüş maceracıların yol üzerinde çektikleri fotoğrafları görebiliyorsunuz.

Rota üzerindeki dinlenme alanlarını, ihtiyacınız olan ve ilginizi çeken şeyleri arayarak sıralayabiliyorsunuz. Bu size en yakındaki bisiklet tamircisini veya pansiyonu bulmanızı sağlıyor.

Dağ bisikleti sürüyorsanız eğimleri, tırmanışları ve toprak yol seçeneklerini, yol bisikleti kullanıyorsanız asfalt kalitesini ve uzaklıkları önceden planlayabiliyorsunuz.Kendi sürüşlerinizi kaydedebiliyorsunuz. Dilediğiniz sosyal ağlarda hemen arkadaşlarınız ile paylaşabilmek de güzel düşünülmüş ve kullanışlı seçenekler.

Bir gün Türkiye’nin eşsiz coğrafyasında da benzer rotaların olacağına inanıyoruz. Lütfen bu yazıyı hemen paylaşın ve duyurun ki benzer yollar için biz de kamuoyu baskısı yaratabilelim.

Yorumunuzu yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.