Çocukla Tatil (Değerli Anlar)Yaz tatillerinde teyzemin yaşadığı köye bir haftalığına yatıya giderdim. Evet, yatıya gitmek ve köye gitmek gibi tabirler vardı bizim çocukluğumuzda. Kasabada büyüyen mutlu ve şanslı bir çocuk olmama rağmen köy hayatı ne kadar da farklı gelirdi. Tavukların yumurtalarını toplamak, kocaman avluyu çalı süpürgesi ile süpürmek, tulumbadan su çekip eski yağ tenekelerine ekilmiş çiçekleri sulamak…

Pek çok işi teyzemin kızları ile birlikte, büyüklerin yardımı olmadan yapardık. Sorumluluk bilinci, zamanı planlama, birlikte çalışma gibi disiplinler biz farkında olmadan yerleşirdi içimize. O zamanlar normal kabul edilen bu tatil biçimi, ortadan kayboldu hatta ayıplanır oldu, anormal bir şey gibi görülmeye başlandı. Günümüzde ise yeniden kıymeti bilinip canlandırılmaya çalışılıyor. Çocukların bir çok etkinlikte rol olacağı, doğal yaşam temalı çiftlikler, köyler artıyor. Tatil; deniz, kum, güneş, pahalı ve lüks otel çılgınlığından kurtuluyor yavaş yavaş. Verimli zaman geçirmek birinci koşul. Paylaşımın fazla olduğu etkinlikler ön sıralarda. Kampa gitmek ve bisiklet turu yapmak aile paylaşımının en fazla olduğu etkinliklerden elbette.Tibet Çınar’ın 19 ülkeyi bulan maceraları sırasında başardıklarını izlemek, yaptıklarımızın ne kadar da doğru olduğunu hissettiriyor bizlere. Bisiklet heybelerinin hazırlanması, kamp malzemelerinin düzeni, çadır kurulacak alana gelindiğinde çadırın tam olarak yerleşeceği yeri bulmak için oyunlar oynamak, inisiyatif kullandığını görmek, hayatında ilk kez gördüğü ve dilini bilmediği insanlar ile diyalog kurmasını izlemek, kirlenen çamaşırları yıkamak, oluşan çiziklere ilk yardım yapmak, yokuşlarda pedallara asılarak hızlanmak, lastik patlaklarında tamir malzemelerini taşımak,  yama yapılan lastiklere hava basmak, Tibet Çınar’ın turlar sırasında zevkle katıldığı işler arasında.

ısvec-9-balon

Baba, anne ve çocuk işi diye kavramlar yok yoldayken, her işin bir parçası diğeri ile kesişiyor. Benim köyde geçirdiğim tatiller ne kadar değerliyse, Tibet Çınar için de turda geçirdiği zaman o kadar kıymetli olur umarım. Yıllar sonra bu tarz tatillerin azalmayıp çoğalması dileğiyle.

2 Yorum
  1. İlker Yavuz 47 sene ago
    • Anne Gezgin 47 sene ago

Yorumunuzu yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.