2014 Baltık Bisiklet Turu Estonya

Baltık Bisiklet Turu:Almanya’dan, Finlandiya,Rusya,Estonya, Letonya,Litvanya, tekrar Rusya(Kaliningrad) vePolonya’ya uzanıyor. Baltık Denizi’nin kıyısında dönüyor tekerleklerimiz.

EstRusya’nın ardından Estonya’nın Başkenti Talin’deyiz.1997 de UNESCO Dünya Mirası listesine giren Talin’de 450 bin kişicik yaşıyor. Estonya ,Letonya  ve Litvanya ‘da yaşayanlar 600 km boyunca el ele  tutuşarak 23 Ağustos 1989 tarihinde dile getirmişler özgürlük isteklerini. Mutlu ve gece hayatını seven insanların yaşadığı bu şehir taş sokakları ve kırmızı çatılarıyla bir masal kenti.Yerel kıyafetleri içinde dolaşan kimi görürseniz görün sarılasınız geliyor.Sımcıcak herşey.Tompee Tepesinden izleyebiliyorsunuz bu küçük şehrin tamamını.Daracık sokaklarında haraketlilik  gece 22 den sonra başlıyor. Sabah 10 da kimseyi göremezsiniz sokaklarda.Tabi akşamdan sızan gençlerin dışında.Kalacak yer bulamadığımız için şehrin meydanında sabahladık biz.Tibet römorkunda biz de uyku tulumlarımıza girip bankta uyuduk.Gece boyu şarkılar söyleyen alkollü gençlerin şarkıları ve kızların kahkaları ile uyandık.Çöpleri karıştırıp alkol şişelerini toplayanlarda karınca gibiydiler.Sabah ise sokakları yıkayan aracın sesiyle uyandık.Halkın büyük çoğunluğu Rus olan bu Ortaçağ şehrinden ayrıldığımızda sabah saat 6 idi.

Est1Est1a

Girdiğimiz köy yollarından birinde Nelja  Kuninga Tee alanından geçtik.Halkın özgürlüğü için şavaşmış kişilerin tahta heykellerinin bulunduğu bu tarihi alan yolun getirdiği bir sürprizdi bizim için.

Est3Yakınlarına çadır kurmak için izin istediğimiz ailenin, bizi bahçelerindeki evde misafir etmesi ise başka bir süpriz di elbette. Fin hamamı bile vardı bu küçük evin.

Est4

Est5

Est7

Est6

Est2

Diğer bir sürpriz ise Estonya ‘nın en büyük tema  parklarından biri olan Lottemaa’nın sahibinin bizi yolda durdurup parka davet etmesiydi elbette.Çocuklu bir gezgin çift başka ne dileyebilir di ki.

Est10

Est11

 

Est8

 

Est19

 

Est12

Est13

Est22

 

Est20

Est27

 

Est23

Est28Haademeste ‘de tasadüfen saptığımız bir sokakta tesadüfen gördüğümüz bir evin bahçesindeki küçücük mutfakta pişen çörekleri ve kahveyi yudumlayıp veda ettik kampingleri harika olan bu ülkeye.

est16

Est17

 

Est26

 

Est29

M.Ö.3000 lerde kurulduğundan beri Vikingler, Germenler,İsveçliler,ve Ruslar arasında el değiştiren Estonlar, belki de komşuları kadar sert iklime sahip olmadığından mıdır,bilinmez mutlu ve sıcak insanlardı bizim için.

Yorumunuzu yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.