Çocuk ve BisikletYeni yılda güzel şeyler diledik ailece.
4 mevsim yaşanan cennet ülkemde, parıltılı rengarenk bisikletleri, minicik kaskları, cicili bicili eldivenleri ve minik zilleri ile böcekler gibi dolanıp duran bisikletli mutlu çocuklar doldursun her yanı. Ebeveynler sizde bırakın pek sevdiğiniz düt dütlerinizi. Hem göbişler azalır biraz.

Nasıl harika dilekler mi sizce de?

Çünkü bisiklet ;

Çocukluktur : hayatla izdivacın balayı günlerinden

Hayal gücüdür : durduğunda devrilir

Aşktır : her bahar sırtınızı ürpertir

Bahardır : papatyalarla aynı nebattan.

Yazdır : yaz yaz bitmez bir metnin iki noktası                       

Ütopyadır : ayaklar hep havada

Kırmızıdır : hayali cihan değer, hele bir ihtimal iken

Rüzgar gülüdür : kır evinin verandasında *

* Aydan Çelik. “Bisiklet Manifestosu”ndan alınmıştır.

Fakat bir saniye, yoksa siz yavrunuza henüz öğretmediniz mi bisiklet kullanmayı?

Hemen anlatalım, nereden, nasıl başlamanız gerektiğini.

1.Aşama: Bebek Koltuğu

Ebeveynin kullandığı bisikletin arkasına takılacak bebek koltuğu, bisiklet fikrine sağlam bir giriştir. Bebeğiniz rüzgarı yüzünde hissetmeye, koltukta biraz hoplayıp zıplayarak neşelenmeye, doğaya, bir camın arkasından değil, dokunacak kadar yavaş ve hissedip anlamlandırabilecek kadar yakın olmaya bayılacak ve her gün binmek isteyecektir bizden söylemesi.

Dikkat: Bebeğinizin boyun kaslarının kask ( özel yapım çok hafif bebek kaskları, boyunlukları mevcut ) takmak için yeteri kadar kuvvetli olduğuna emin olun !

İsviçre2011

            2.Aşama: Römorklar. ( Kapsül )

Yine bir yaştan önce dahi binebilecekleri  hatta uzun gezilerde öğlen uykularını içinde uyuyabilecekleri, Türkçe literatüre sokmaya çalıştığımız ismi ile “kapsül”. Astronotları çağrıştırıyor bu kelime çok hoşumuza gidiyor bizim. Kaskı içinde minik astronotlara benzeyen uyku meleklerimiz,  rüyalar ülkesine römorklarının içinde de rahatlıkla ulaşıyorlar deneyin göreceksiniz.

Dikkat: Römorkunuzun uluslararası güvenlik testlerinin yapılmış olduğuna emin olun.

15 aylık

İsviçre-2011

 

Macaristan

3.Aşama: 3 tekerlekli bisikletler.

1-2 yaş arasında kullanılabilir. Bebek arabası ile dönüşümlü kullanabilirsiniz. Arkasından ebeveynin itebildiği gidonu olan bu araçlar, gidona alışmak, yön vermek ve ilk pedal basma çalışmaları için çok uygun araçlar.

Dikkat : Siz yavaş yavaş iterken çocuğunuzun pedallara ayaklarını koymasını ve bisikleti kendi ilerletiyormuş gibi hissetmesini sağlamaya çalışmalısınız.

İlk- Bisiklet

4.Aşama: Pedallı oyuncaklar. 2-3-4 yaşa kadar zevkle, sıkılmadan kullanılabilir.

Minik bacakları güçlendirmek ve sizin katkınız olmadan ilerleyebileceği duygusunu kazandırmak için kullanabileceğiniz ideal araçlardır.Yaşı ilerledikçe daha uzun mesafelere ve sürelere ulaşmasını sağlamaya çalışmalısınız.

Pedallı -Traktör

 5.Aşama: Alıştırma bisikleti. 12 inç olanları ile başlanabilir.

Tibet Çınar iki yaşına gelmeden kullanmaya başladık. Biraz önce ya da sonra yapabilirsiniz.

Maalesef Türkiye’de en çok atlanan ve en önemli aşama budur. Halbuki çocukların hem kendi güçleri ile götürdükleri hem de kontrolün tamamen kendilerinde olduğu ve düşme tehlikesi olmadan doğal denge duygularını güçlendirebilecekleri mucize alet budur. Unutmayın icat edilen ilk bisiklette pedalsızdı. Bu bisikletin üzerinde yaşına ve becerisine göre 10 dk ile bir kaç saat içinde ilerlemeyi öğreneceklerdir.

Dikkat: İlk seferde sele boyunu ayak tabanları yere düzgün basacak dizler hafif bükük olacak şekilde ayarlamalısınız. Zaman içinde parmak ucunu değdirecek şekilde yavaş yavaş yükseltebilirsiniz.

Kar

Bisiklet yağlarınızı yakar, paranızı korur, araba paranızı yakar yağlarınızı korur.

2012 sırbistan, birisi paranızı yakar yağlarınızı korur, diğeri yağlarınızı yakar paranızı korur

 

Alıştırma-Bis

2012 yılında yaptığımız Hollanda – Türkiye turunda, Berlin’den İstanbul’a kadar bisiklet römorkumuzun arkasında taşıdığımız tahta alıştırma bisikletimiz.

aLIŞTIRMA BİSİKLETİ

 

6- Pedallı bisiklet.

Persentil tablosunda ileride yer alan bir çocuğunuz varsa 3, 4 , 5 yaş civarında ilk denemeler yapılabilir. 16 inç bisikletlerle başlayabilirsiniz. Çocuğunuz size hazır olduğunu gösterecektir.

Bu bisikletler genellikle arka tekerleklere takılı yardımcı tekerlekler ile gelir. Bunları kaldırın, kullanmayın. Çocuğunuz denge duygusuna zaten sahip.

Seleyi yine yere yakın konuma ayarlayın. Hem pedal çevirmek hem denge kurmak hemen gerçekleşmeyebilir. Sürekli cesaretlendirin. Gidondan tutarak yanında gitmeyin. Selesinden tutarak kendisinin sağlamadığı sahte bir denge duygusu yaratmayın. Bunun dışında omuzlarından ve belinden destek verebilirsiniz. Bisikleti yönlendirmek her zaman çocuğunuza kalmalı. Fren konusunu en başta kurcalamayın, başlarda o kadar hızlanmayacak zaten.

Pedallı

7- Uzun Turlar İçin Kullanılan Özel Tandem Bisikletler

Çocuğunuz bisiklete aşık olduktan sonra belki de bizim gibi ülkeler arası turlara çıkarsınız.

Elbette o zaman aşağıdaki harika icat imdadınıza yetişecek. Bu aletin adı weehoo. Çocuğunuzun hem yolculuğun keyfini sürmesini hem de yolun ritmini hissetmesini sağlayacak müthiş bir icat.

Pedal çevirerek zamanı, mekanı, yolu gerçekten hissetmesi yanında, dilerse çevirmeden keyfini de sürebilir. Gayet rahat bir pozisyona sahip. Ebeveynin ayaklarına sağlık tabiki. Çünkü sadece

Tibet Çınar ve weehoo 50 kg geliyor.

weehoo

Bisiklet kullanım

 

WEhoo

 

Hatırlatmalar:

1- Kask, eldiven, gözlük kullanımına azami özen gösterin. Bu alışkanlığı ufak yaşta kazandırın.

2- Çocuğunuzu asla yalnız bırakmayın, alıştırma bisikleti ile çok çabuk uzaklaşabilirler. Çevrede tehlikeli eğimler, çukurlar, çitler,  olmadığına emin olun.

3- Trafiğe kapalı alanları kullanın. Spor alanlarında, parklarda dahi koşturan daha büyük çocuklar, başka bisikletliler, joking yapanlar, patenciler aniden önlerine çıkan minik bisikletlileri fark etmeyebilir.

5- Çamurdan ve ıslak alanlardan kaçınmayın. Bırakın kirlensinler.

6- Çocuğunuzun henüz hazır olmadığı aşamaya geçip ilgisini köreltmeyin.

7- Çocuğunuz gençlik yıllarına kadar kendi kullandığı tek ulaşım aracı, bisiklet,kaykay, roller  gibi motorsuz araçlar olacak. Zevkini çıkartması için temelleri sağlam atın.

 

1 Yorum
  1. Hülya Gençer 46 sene ago

Yorumunuzu yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.