BİSİKLET TURLARI İÇİN BAŞLANGIÇ ROTALARI -2

TUNA NEHRİ BİSİKLET YOLU

Uzunluk: 609 km (Almanya sınırlarında)

Başlangıç: Donaueschingen

Bitiş: Passau

Rota:  Almanya Bisiklet Federasyonu, Almanya Bisiklet Turları

Kiralama: Konaklama dahil gün gün planlanmış bisiklet turu , Bisiklet Kiralama

Kişisel bir rica: Nehirden aldığınız bir avuç suyla yüzünüzü yıkarken bizi anın ki, ferahlığı bizi de sarsın.

tuna

tuna zorluk

Tuna Nehri bisiklet yolunun haritası Bu rotanın bizim için anlamı büyüktür. Tibet Çınar’la yaptığımız ilk turumuzda yoldaş olmuştuk Tuna Nehri ile. Onunla ilk tanıştığımızda minicik bir dereydi bizim minik gezginimiz gibi.

DSC_1468

Nehir ve Tibet Çınar

IMG_1427

Tuna Nehri bisiklet yolu

IMG_0740

Tuna bisiklet yolu üzerindeki gezginler

IMG_0672

Bisiklet yolu, nehir boyunca kesintisiz devam ediyor. Koca dağları, kayaları aşıp yoluna devam ederken siz de suyun bu inanılmaz gücüne tanıklık ediyorsunuz.

IMG_1327

DSC_2545

Almanya, Avusturya, Slovakya, Macaristan, Sırbistan, Romanya, Bulgaristan topraklarına bereket taşıdıktan sonra Karadeniz’le kavuşan Tuna Nehri boyunca onlarca bisikletli aile ile karşılaşacaksınız. Bu rota özellikle bebekli Alman aileler için başlangıç rotası. Burada kendini hazır hisseden vuruyor kendini yollara. Konaklama, bisiklet yolu ve daha bir çok ayrıntıyla kafanızı yormak istemiyorsanız ve zamanınız da kısıtlıysa bu rota tam sizlik.IMG_1281

Almanya _Avusturya sınırı

Almanya, Avusturya ve Slovakya dışında, bisiklet yollarının kalitesi düşüyor ve hatta araç yolundan ilerlemeniz gerekebiliyor. Ancak, yönlendirme tabelaları gayet anlaşılır ve yeterli sıklıkta. Tabelalar sizi, pek sık araç geçmeyen küçük köylere ya da kasabaların içine yönlendiriyor nehir boyunca.  Macaristan Dömös’te, küçük ahşap tatil evlerinin yanından geçen bir bölümü var ki nefis nefis.

tuna ülkeDSC_2035

Bu rotaya dair daha önce yayınladığım ayrıntılı yazıyı ve “Minik Gezgin Yolda Büyümek” adlı kitabımızı da okuyabilirsiniz.

 

 

3 Yorum
  1. Tuncay Demirkır 48 sene ago
    • Anne Gezgin 48 sene ago
    • Anne Gezgin 48 sene ago

Yorumunuzu yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.