2014 Baltık Bisiklet Turu LitvanyaBaltık Bisiklet Turu: Almanya’dan başlayıp,Finlandiya, Rusya, Estonya, Letonya, Litvanya, tekrar Rusya(Kaliningrad) ve Polonya’da sonlanıyor.Baltık Denizi’nin kıyısında dönüyor tekerleklerimiz.
Litv

Litvanya Sınırı

Litv1

Tarım makinaları  açık hava müzesi:))

Letonya’dan sonraki rotamız olan Litvanya’da hayvancılık diğer Baltık ülkelerine göre daha fazla.Almanya’da görebileceğiniz modern tarım makinalarından tutunda Sovyet döneminde kullanılan şoförün tahta bir oturağa oturduğu eski traktörlere kadar her tür alet yollarda.Litv2

Çadır kurduğumuz bir evin bahçesi

Rotamız150000 nüfuslu tatil şehri Palanga.İlginçtir ki Litvanya’nın bisiklet yolları diğer Baltık ülkelerine göre açık ara önde. Palanga’ya yaklaştıkça Hollanda’dayız sanıyoruz bir an.Yaz turizminin başkenti olan bu bölgede herşey planlanmış.Çocuklar için harika oyun parkları,spor alanları,seyir kuleleri ve plaj tesisleri…. Yanımızdan paten kayan ,ailece pedal çeviren,akülü araçlarıyla gezinen,koşan yürüyen yüzlerce tatilci geçiyor.Palanga’da pansiyonlar,tatil evleri,kampingler,lüks oteller herkese uygun seçenekler sunuyor.

Litv3

Palanga bisiklet yolu

Lİtv5

Palanga sahilinde bisiklet keyfi

Litv4

Biz bu böreğe bayıldık:))

Ancak biz Klaipeda’ya doğru devam ediyoruz.Limandaki feribota yetişip Kuron Lagünü’ne ilerlemeliyiz.Şehirden geçerken de göz ucuyla amber dükkanlarını gözlüyorum.Çam reçinesinin milyonlarca yıl toprak altında kalmasıyla oluşan bu organik taşın %90 ı Baltık Denizi’nden çıkarılıyor.Sonbahar fırtınalarından sonra burada olabilseydik belki de kıyıdan birkaç tane bulabilirdik.

 

Litv6 Litv7

 

Litv8

Feribotla geçtiğimiz  kum tepeleri ve çam ormanları diyarı olan Kuron Lagünü(Curonian Spit) UNESCO Dünya Mirası listesinde.4km genişliğinde 98km uzunluğundaki bu lagün bisiklet ve yürüyüş yollarıyla bezenmiş.Bu kumul yarımada da Dünya ile bağımız koptu.Rüzgar ,dalga ve  pedal sesi vardı sadece.Bir de atların nal sesleri. Rüzgar ve gelgitler adayı tehdit etse de geliştirilen projeler ile ada hala esrarengiz derecede güzel.

Litv16Litv17

 

 

Litv12Kalacak yer bulana kadar hava kararıyor. Kedinin ciğere baktığı gibi izlediğimiz plajlarda Baltık’ın tadını çıkaramadan gün bitiyor.Bir gün burada kalmak da şart oluyor böylece.Keşke haftalarımızı ya da aylarımızı geçirebilsek bu lagünde.

Litv11

Litv9

Litv10

Kuzey kısmı Litvanya’ya ait olan bu adanın güney kısmı Rusya’ya ait.

Litv15

Yorumunuzu yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.