Çocukla ve Bisikletle Berlin Gezi Rehberi

Avrupa bisiklet turlarımızın ana kampı Berlin. Diğer Alman şehirlerindeki aşırı disiplini hissetmediğimiz farklı kültürlere kucak açmış harika bir şehir. Her sene birkaç hafta yaşadığımız bu şehirde nerde gezeriz ne yaparız anlatmak istedik. Bisiklet kullanmanın tadına doyulmayan bu başkentte her yer pedalınızın altında.DSC_3594

Gidilecek yerler listesi yapmadan avare dolaşmak en çok sevdiğimiz şey olsa da, ilk gidenlerin rehberi olacak birkaç yer yazmadan da edemedik.

Yüzde 51 nüfusun Alman kökenli olmadığı bu şehir için, “Sadece Türkçe ile anlaşabileceğiniz, tek Avrupa şehridir.”diye dolanan bir rivayet bile vardır. Havalanı taksicisinden, otobüslerin şoförlerine ve market çalışanlarına kadar her köşede Türkçe bilen birilerine rastlamak çok kolay.

Tegel ve Schönefeld adındaki iki havalanından da şehir merkezine ulaşmak çok basit. U-Bahn trenler yer altında, S Bahn simgeli trenler ise yukarıdan gidiyorlar.  S Bahn da ABC olarak üç ayrı genişleyen bölüme ayrılmış.Bu ulaşım ağında gideceğinizi bölgelere göre bilet alıyorsunuz. Bu hatlara ilave olarak komünist dönemden kalan ve sadece doğuda bulunan bir tramvay hattı da var. Hepsine bisiklet ile binmek kol çantanızla binmek kadar basit.

DSC_3596

Konaklama bizim için sorun değil.  Soner’in ablası Berlin’de yaşıyor. Warmshowers yada couchsurfing ile bir yer ayarlamadıysanız iki tercihiniz var. Birincisi; merkeze yakın Mitte semtini tercih edip, her yeri bisiklet veya yürüyerek hızlıca gezmek ya da eğlence hayatını seviyorsanız Ostbahnhof çevresini seçmek. Çok fazla gezginin uğrak yeri olması sebebi ile hostel yönünden bereketli bir şehir burası. Fiatları da 5 ile 12 Euro arasında değişiyor. Çantanızı kalacağınız yere atıktan sonra bisiklet kiralama istasyonlarından alabileceğiniz bir demir at ile şehri keşfe başlayabilirsiniz.

DSC_7756

Spree Nehri üzerinde Museumsinsel ( Müzeler Adası ) denilen bölgede 170 müze bulunuyor. Bu bölge 1999 yılında UNESCO tarafından Dünya Kültür Mirası Listesine alındı ve koruma altında.

Berlin Duvarı

İkinci Dünya Savaşı sonrası ülkenin batısı ABD,FRANSA,INGILTERE destekli Federal Almanya( BDR), doğusu ise Rusya destekli Demokratik Almanya (DDR) olarak ikiye bölünmüş. Büyük lokma Berlin paylaşılamamış. Şehir de ikiye ayrılmış.Doğusu Demokratik Almanya’nın başkenti olmuş. 1950 den sonra büyümesi gittikçe artan Batı Almanya ya göçü engellemek isteyen DDR Batı Berlin’i duvarların içine hapsetmiş. 5000 den fazla kişi duvar varken batıya kaçmış ve yüzlercesi de hayatını kaybetmiş. 1989 da karşılıklı görüşmeler sonucunda doğu ve batı geçişlerinin serbest bırakılacağını öğrenen halk duvara akın etmiş ve kendi elleri ile yıkmaya başlamış.

Berlin duvarının yıkılmamış en uzun parçası, Eastside Gallery’de yer alıyor. S bahn ile Warschauer str. durağında inerek gidebilirsiniz. Duvarın ilerisinde Spree Nehri üzerinde tarihi Oberbaum Brücke köprüsünden şehir seyride yapabilirsiniz.

Flohmarkt- İkinci El Pazarları

Berlin’de bir hafta sonumu ayırıp, eğlenerek yaptığım en güzel şeylerden biri  bit pazarlarını gezmek. Tarihe tanıklık ediyor, aldığım bir eşya ile onları kullananları evime konuk ediyorum aslında. Eski fotoğraflara, broşlara, ev aksesuarlarına dokunmak,  varoldukları zamanı koklamak gibi geliyor bana.

SAMSUNG CAMERA PICTURESEn ünlüsü Tiergarten yakınındaki Strasse Des 17 Juni. Burası kolleksiyoncuların sık ziyaret ettiği, antika ve çok iyi korunmuş  ürünleri bulabileceğiniz bir Pazar. Bu Pazar 17 Haziran caddesi boyunca uzanıyor. Neden bu isim? 17 Haziran 1953 de ayaklanan Doğu Berlin işçilerine, Doğu Alman polisi ve Kızılordu ateş açmış. Bu olayın anısına bu caddenin ismi böyle kalmış. Tibet Çınar ile gittiğimiz bu pazarda 2 Euro karşılığında, 4 oyuncağı  kendi yaşıtı olan çocuklardan satın almıştık. Çocukların sattığı oyuncaklar hala Tibet Çınar’ın odasında. Atma kullan ise bu işin ana fikri. U9 Hansaplatz trenini kullanarak Tiergarten durağında inerek buraya ulaşabilirsiniz.

SAMSUNG CAMERA PICTURES

Mauer park pazarına ise Pazar günü bisikletinize atlayıp, U 8 Bernauer str. durağında inerek  gidebilirsiniz.

SAMSUNG CAMERA PICTURES

Çok geniş bir alana sahip bu pazarda plaklar, oyuncaklar, el yapımı reçeller, ikinci el mobilyalar ve bisikletler bulmak mümkün. Satıcıların bir çoğu da Türk.

SAMSUNG CAMERA PICTURES

SAMSUNG CAMERA PICTURES

En kalabalık yiyecek standlarında Türk yemekleri başrolde. Bisikletinizin heybesine sığdırabileceğiniz kadarını almak sizin için avantaj olabilir.

SAMSUNG CAMERA PICTURES

 

Türkiye’den göç eden gurbetçilerin çokça yaşadığı ,”Küçük İstanbul”  olarak da bilinen Kreuzberg’te de bir pazar var. Bu bölge Alman sanatçılar ve gençler tarafından tercih edilen bir yer haline gelmiş. Hareket canlılık ve sanat bu bölgeyi cazip kılan unsurlar. Sokakta çekirdek çitleyen Türklere dahi rastlamak mümkün. U 8 Moritzsplatz treni ile hafta sonlarında buradaki pazara gidebilirsiniz. Pazarda yufka ve mantı bulmakta mümkün elbette.

Museum fur Natürkunde- Doğa Tarihi Müzesi

Çocuklu aileler için olmazsa olmaz listesinde yer almalı. Tibet Çınar oradakileri anlata anlata bitirememişti günlerce. Gözlerindeki ışık hala parlar aklına geldikçe. Binaya girer girmez sizi karşılayan dinazor iskeleti, büyüklüğüyle sizi şaşkına çeviriyor.

20140820_124014

 

20140820_124106

Gerçeğinden hiç farkı olmayan hayvanlar ve 10binden fazla türe ait, 30 milyon örnek barındırıyor içinde. Bir günün asla yetmeyeceği bir müze burası.

20140820_130222

 

20140820_134833

 

20140820_134750

Deutschteknik Museum -Teknoloji Müzesi

U Bahn ile geçerken sık sık göreceğiniz, çatısında kocaman iki motorlu bir bombardıman uçağı olan binadır kendisi. Hava, deniz ulaşımı ve enerji üretimi ile ilgili bolca malzeme var içinde. 1940 lar da yapılmış bir bilgisayar, rüzgar tünelleri, savaş ve yolcu uçakları, kömürle çalışan lokomotifler daha bir sürü makine. Tibet Çınar’ın en sevdiği bölüm bir uçağın içine girip pilotluk yapmaktı. Görevlinin anlattıkları Almanca olsa da hareket ettirdiği kollar ile kanatlardaki flapları kontrol edip, göstergeleri incelemek ona gerçekten pilotluk deneyimi yaşatmıştı. Müzenin içinde çocuğunuz ile oturup getirdiğiniz atıştırmalıkları yiyebileceğiniz bir de salon mevcut.

Wannsee

Berlin’in kuzey batısında, yaklaşık 25 km uzaklıkta olan Postdamm’da bulunuyor bu göl.  Bisikletinizi, atıştırmalıklarınızı ve kano ile gezmeyi düşünüyorsanız, yedek kıyafetlerinizi de alıp SBahn S1-S3 ve S5 ile rahatça ulaşabileceğiniz bir cennet. “Dertsiz Yaşam Sarayı” anlamına gelen Scholoss Sanssouci ve bahçesi turunuzun en önemli durağı olacak.

DSC_2106

Sanssouci Schloss 18. Yy. da Prusya kralının yazlık sarayı olarak inşa edilmiş. Bahçesinde teraslama yapılarak hazırlanmış ağaçlar ve asmalar içinize huzuru ve mutluluğu aşılıyor.

DSC_2164

Reichtag- Parlamento Binası

1892 yılında yapılan ve Almanya’daki her bina gibi İkinci Dünya Savaşı’nda yıkılan bu mekan en son 1990 da üst kısmına cam kubbe eklenerek şehri seyre dalacağınız harika bir yer haline getirilmiş. Bu kubbe aynı zamanda parlamentonun devasa salonunu da aydınlatıyor.

DSC_2314a

Parlamento binasının hemen yanında ise başkanlık binası var. Duvarında” İnsanlar devlet için değil, devlet insanlar için vardır.”yazıyor. Almanya’nın yetiştirdiği Albert Einstein’a ait bir söz. Naziler döneminde Almanya’yı terk etmek zorunda kalmış olduğunu herkes biliyordur herhalde. Binayı gezdikten sonra, bisikletin heybesinden eksik etmediğimiz piknik örtümüzü parlamentonun bahçesine serip, manzarayı izlemek keyfimizi ikiye katlamıştı.

DSC_2385

Brandenburger Tor

Almaya birliğinin simgesi olan en önemli eser. 1791 yılında yapılan bu yer anıtsal bir kapıdır. Zamanında sade vatandaşlar 5 sütunun en dışındakini kullanırken ortadaki daha geniş bölümden ise kraliyet ailesi geçermiş. Günün her saati turistlerle karşılaşabileceğiniz, uzunca ve sıkılmadan etraftaki çoşkunun seyrine dalabileceğiniz eğlenceli bir noktadır.

Berlin Zoo, Berlin Aquarium

DSC_0816

Tibet Çınar için vazgeçilmez bir yer burası. Bahçede ilerledikçe goriller, filler, kaplanlar selamlıyor sizi.Çocuklar için küçük römorkların da olması gezmenizi kolaylaştırıyor.

DSC_6152

 

DSC_6139

 

DSC_6098

Akvaryum bölümünde ise timsahlardan küçük balıklara kadar bir çok canlıyı görmek mümkün. Tibet Çınar en çok zamanı, örümcek ve böceklerin yer aldığı bölümde geçirdi.

DSC_7675

 

DSC_7680

Britzer Garten- Botanik Park

Bisikletiniz ve çocuğunuz ile gidip ve akşamın nasıl olduğunu farkedemeyeceğiniz  bir yer burası.Yüzlerce çiçek ve ağacın dansettiği büyülü bir bahçe gibi burası.Farklı tarzlarda bezenmiş bahçeler adası sanki.

20140822_144829

20140822_144750

İçinde toprak ve kilden inşa edilmiş Makunaima isimli bir etkinlik parkı da mevcut.

20140822_133205

Çin ve Kızılderili mimarisinden etkilenerek hazırlanan bu köyün en dikkat çeken yapıları; gözlem kulesi, ahşap totem direkleri ve labirent gezegeni. Çocukların tüm duyularını harekete geçiren bu mekan hayalleri coşturuyor.

20140822_131932

20140822_132735

 

20140822_132913

Makunaima’daki işleyiş ve etkinlikler gönüllü gençler ve ruhu çocuk kalanlar  tarafından organize ediliyor. Toprak ve kilden oluşan bu yapıları gençler ve çocuklar elleri ile yapmışlar, hala da yenileri ekleniyor.Tibet’te küçücük bir hatıra bıraktı Makunaima’ya.

20140822_132412

Yetişkinlere 2 çocuklara 1 Euro olan bu parka U6 metrosu ile Alt Mariendorf ve otobüs İle ulaşabilirsiniz.

20140822_124956

 

20140822_150711

The Barn Kafe

IMG-20150119-WA0000

Kahve dükkanları şehir gezmelerinde sizi kendinize getiren noktalardır. Schönhauser Alle 8 de bulunan bu kahve dükkanına hayran kalacaksınız. Kafenin sahibi “Slow food” yani yemek kültürünü ve insan sağlığını koruyan, yerel gıda üreticilerini kollayan bir hareketin destekçisi. Kahveleri, çörek, pasta ve sandviçleri de o oranda leziz, sağlıklı ve taze.Kendinizi kaptırıp benim gibi üç tane pasta yiyebilirsiniz. Kahvelerde seçenek çok, bir değil birkaç tane içeceğiniz kesin. Kafenin bir köşesinde koca bez çuvallar ile yığılı duran kahvenin, fincanınıza gelene kadar yaşadığı hikayeyi izlemeniz mümkün. Öğütücü değirmenleri, çuval çuval kahveleri ve kahveyi bıkmadan bir masalmış gibi anlatan ustaların olduğu bu mekan, şehir turunuzdaki mola noktanız olur umarım.

FEZ-Berlin

20140823_125445

Yüzmek için gittiğimiz bu mekan bir etkinlik adası olarak çıktı karşımıza.S45 ile ulaştığımız bu alan çeşitli aktivitelerin yapıldığı birkaç bina ve devasa bir bahçeden oluşuyor. Geri dönüşüm malzemeleriyle yapılan satış reyonlarından tutun da  uzaydaki yerçekimsiz ortamın yaşatıldığı odalara kadar yok yok.

20140823_130239

 

20140823_131446

Bahçesindeki balon şenliği ve sirk çadırında izlediğimiz gösteri günün sürpriziydi. Bahçede bisiklet ve roller kiralayacağınız şirin bir dükkanda mevcut. Kendine ait treni ,şirin minik istasyonları ve çocuk kondüktörleri ile Berlin FEZ tekrar gidilecek mekanlar listesinin başında.

20140823_123339

 

Yorumunuzu yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.