BİSİKLETLİ TURLAR İÇİN BAŞLANGIÇ ROTALARI-1Bisiklete dair sohbetlerin yapıldığı güzel bir etkinlikte tanıştığım ve henüz baba olmamış bir arkadaş için yazıyorum bu satırları. Birkaç ay sonra doğacak olan yavrusu ve güzel eşi ile birlikte gidebilecekleri bir rota sormuştu bize. Bir an kendimizi ve Tibet Çınar ile ilk turumuzu düşündüm. Neydi bizi yola düşüren? Neyi aramıştık ve neyi bulmuştuk yolda? Aradığımızı bulmuş olmasak bile, en azından aramanın keyfine vardığımız için halen turlarımıza devam ediyoruz. Siz de bulursunuz umarım.IMG_0444

Frankfurt’a inip römorku satın alıp, yola çıktığımız ilk günümüz. Apartmanların arasında iki dostla kurmuştuk tüm malzemeleri.

Bu yazı, o güzel aile için ve elbette yola çıkmayı hayal eden herkes için.

ELBE NEHRİ BİSİKLET ROTASI

Uzunluk:840 km (gidiş-dönüş)

Başlangıç: Schöna/ Bad Schandau

Bitiş: Cuxhaven/Brünsbüttel

Rota: Bisiklet Federasyonu, Elbe Bisklet Yolu,

Kiralama seçenekleri:  1 haftalık Dresten- Prag arası bisiklet kiralama

Kişisel bir rica : Pirna’dan geçerken bizim için nehre ufak bir taş  atıp, güzel şeyler dileyin dünyamız ve insanlık için.

elbe

Elbe bisiklet rotası

Prag yakınlarından doğan, Elbe Nehri kuzeye doğru yoluna devam ederek, Hamburg’ta Kuzey Denizi ile buluşur. Bisiklet yolları, Almanya sınırları içinde kesintisiz olarak ve çoğunlukla nehrin iki yanında da devam eder. Çek Cumhuriyeti’nde bisiklet yolu yok mu derseniz, elbette kısım kısım var. Bazı bölümlerde ise köy yollarından ilerlemeniz gerekebiliyor. Özel bisiklet yolunun olmadığı yerlerde tabelalar ve yönlendirmeler ile bisiklet farkındalığı sağlanmaya çalışılmış. Çek cumhuriyetinde sürücülerin bisiklete karşı saygılarının yüksek olduğunu, biz kendi tecrübelerimizden biliyoruz. Bisiklet yolunun olmaması tura çıkmanıza da engel değil elbette.Bu rotada, kuzeye doğru değil de, güneye doğru gitmek daha uygun olabilir. Neden güneye doğru derseniz, birinci sebep;  batı rüzgarına karşı ilerlemeniz zor olacağından, onu arkanıza alarak sürmeniz daha keyifli olur.İkinci olarak ise; Prag’dan sonraki ilk günün ki, bu alışma gününüz olacağı için daha rahat geçmesini tercih edebilirsiniz. Bir  de Hamburg’a indikten sonra, bisiklet kiralayabilir ve gerekirse, Türkiye’den götürmenin hiç kolay olmadığı bebek römorkunu oradan temin edebilirsiniz.

Rota boyunca konaklama sıkıntısı çekmeyecek, camping, otel ve pansiyonlara sık sık denk geleceksiniz. Bisiklet turizmi  bu bölgede desteklenen ve devletin arkasında durduğu bir turizm çeşidi. Bu bölge, bu güne kadar bisiklet sürdüğümüz 25 ülke arasında en çok bisiklet yolu inşaatı gördüğümüz bölgeydi. Nehrin, Çek Cumhuriyeti tarafı yakında, Almanya tarafından geri kalmaz bunu da hissedebiliyorsunuz.

Elbe nehri kıyısından ilerlerken ev pansiyonlarında kalmak da hoşunuza gidebilir. Pansiyon sahiplerinin, kendi ürettikleri reçeller , ekmekler ve ballar eşliğinde yapacağınız kahvaltının ardından sizi kimse tutamaz.Köylerde yerel lokantalar, sağlıklı yiyecekler bulmanız mümkün. Çocukların beslenmesini dert etmenize gerek yok anlayacağınız.  Dresten yakınlarında kaldığımız pansiyonda, evin küçük oğlunun, okula başlama partisine denk gelmiştik. O aileden biriymiş gibi ağırlanmış ve hatta bizim oğlan, geleneksel:))  yumurta taşıma yarışıyla da orada tanışmıştı.

IMG_2852

Bisikletli kamp

IMG_2952

Bisiklet dostu pansiyonlar

Elbe bisiklet rotası (Elbe Radweg) üzerinde  Unesco tarafından  Dünya mirası olarak koruma altına alınmış bir çok bölge var. Doğa ve yüzyılların kültür birikimi, büyüleyici maceralar sunuyor bu rotada. Saksonya kültürünü deneyimleyip, kunduz ve leylek gözlemi yapıp, kaya tırmanışçılarını ağzınız açık seyrettikten sonra, Bohemya kültürünün şaşalı günlerini hayal ederek rüyalara dalabilirsiniz.

DSC_5106

Dresten yakınlarındaki kumtaşı kayalıkları

DSC_5051

Dresten yakınlarındaki meşhur kumtaşı  kayalıkları(Elbsandsteingebirge). Kayalıklardaki eski yerleşim yerlerini gezdiren mini bir trende var. Mutlaka gezin:))DSC_4945

En küçük turcu

2. Dünya Savaşı’nda Amerikalılar ve Ruslar’ın vuruştuğu Torgau, eski Hansa şehirleri Havalberg ve Brandenburg, porselen cenneti Meissen, tuzlu su banyoları ile meşhur Schönebeck, içinden geçerken durmadan edemeyeceğiniz onlarca şehirden bir kaçı sadece. Yollar tekerinizin altından akarken siz sınırları aşacaksınız. Diğerlerinden farklı sınırda sizden geriye kalan tek iz teker iziniz olacak ve anıları hep taptaze kalacak zihninizde. Bizim oğlanın ülke girişleri hava alanları yerine küçücük köyler kasabalardır o yüzden:)) IMG_2704

İlk sınırını aşarken kuzuma, Elbe ve bisikletlerimiz eşlik ediyor.

Elbe Nehri ile maceramızın başka bir bölümüne de buradan ulaşabilirsiniz.

Keyif alacağınız ve güzel anılar biriktireceğiniz bir rota olmasını dileriz.

Not: Bu rotaya dair bölümlerin olduğu “Minik Gezgin Yolda Büyümek” kitabımızı da okuyabilirsiniz.

2 Yorum
  1. deniz 46 sene ago
    • Anne Gezgin 47 sene ago

Yorumunuzu yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.