Düşük Karbon KahramanıEkolojik ,sürdürülebilir yaşam sözleri bazılarına antin kuntin işler gibi görünüyor hala. Fransa’nın ticaret şirketlerinin binalarına doğaya zarar vermeme(yeşil olma)şartı getirdiğini ya da Norveç’te deniz üzerinde yüzen rüzgar tribünleri olduğunu söylemeniz safsata gibi algılanıyor. Kirlilik, küresel ısınma çözümlerini ancak yönetimler ya da şirketler yapabilir diyerek vicdanımızı rahatlatmak elbette kolayı. Yapabileceğimiz, herkesin yapabileceği değişiklikler var hayatımızda, sürdürülebilirlik adına. Biz bunu başardığımızı düşünüyoruz.

20150403_115557_Richtone(HDR)_resize

Sıfır karbon emisyonlu ulaşım araçlarımız ile ülkeleri aşıyoruz. Bu çabamız, İstanbul Uluslararası Karbon Zirvesi’nde ödüle layık görüldü. 2015 yılı “Düşük Karbon Kahramanı” seçildik. Ödülü almak için İstanbul’a gittik geçen hafta. Sahnede bulunmak, Tibet Çınar’ı çok heyecanlandırdı. Uzun zamandır ilk kez bacaklarıma sarılıp öylece kalakaldı. Sonra aniden ödülü gurur ile havaya kaldırdı.

20150402_170540_Richtone(HDR)_resize-00120150402_165242_Richtone(HDR)_resize

Zirve de dinlediklerimizi birkaç madde yazmak gerekirse;

  • En önemlisi az alın, az alın, az alın, …
  • Aldığınız her şeyin nerede üretildiğini, kaç km öteden geldiğini düşünün, araştırın, sorgulayın. Düşük karbonlu üretim yapan firmaları tercih edin. Her söylenene inanmayın. Gerçekten doğal ve para için delirmemiş üreticiyi, övün, çevreniz ile paylaşın, şımartın.
  • Market alışverişine bez torba ile gidin. Market arabası almadan dolaşın. Oradan aldığınız hangi ürünü bahçemde, balkonumda, saksımda üretebilirim diye biraz kafa yorun.
  • Eşinle, dostunla, ya da ihtiyacı olan ama hiç tanımadığın kişilerle mutfak gerecinden, çocuk kıyafetine, ihtiyacınızdan fazla olanını paylaşın.

DSC_0073

 

Yorumunuzu yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.