Bisikletle, Festival Diyarı BaselFestival şehri Basel. Ağzımızın suyunu akıtan İsviçre’nin çeşnisi diyeceğim bir şehir. Fasnach Festivali ile tanıdım bu şehri.Festival Rio’nun az buçuk küçüğü.Mart ayında 3 gün süren bu maskeli, kostümlü,trompetli ve tabii bol alkollü cümbüş, soğuk havanın suçlusu kötü ruhlardan kurtuluşun ve baharın gelişinin kutlandığı bir karnaval.İsviçreliler’e ait Guggen  müziğinide duyacağınız bu karnaval sosyal sorumluluk projelerine de büyük destek veren bir etkinlik. Biz mart ayında gelmesekte sözleşiyoruz Basel’le yeniden buluşmaya.

İsviçre,Fransa ve Almanya’nın sınır kenti olan Kadıköy büyüklüğündeki bu şehir, Kimya endüstrisinin ve sanat fuarlarının ana üssü.

IMG_0007

İnternet üzerinden bize ulaşıp hayatına konuk olduğumuz, dünyanın en güleç ev sahibi Hacer ile gezdik bu şehri. Tibet römorkuna yerleşince bastık pedallara.

Basel,Ren Nehri ile Kuzey(Klein) ve güney (Gross)olarak ikiye ayrılıyor. Mittere Brücke köprüsünde durup Ren’i ve şehri seyre daldık önce. Wettstein Brücke ise biraz ileride görünüyordu.

DSC_0831

Baselliler gibi, kıyafetlerimizi su geçirmez torbaya koyup, serin Ren’e bırakmamak için zor tutuk kendimizi.Dünya’nın bisikletten sonraki en masum ulaşım şeklini bulmuş Baselliler.  Bu şehirde yapılacak en güzel etkinlik. Su geçirmez torbaları da saymazsak, sıfır emisyon.İkinci güzel şey ise nehir kenarındaki merdivenlerde oturup suya atlayanları izlemek elbette.

DSC_0826

Markplatz’taki büyük pazar manzarasında öğle yemeğini yiyen Tibet Bey’le , kırmızı bir şatoya benzeyen Belediye Binası(Rathaus)’u gezdik sonra.Heykellerle konuştu kapalı kapıları zorladı bizim yiğit oğlan.Köprüden karşıya geçip, şehir içi ulaşımda kullanılan tramvayları kovaladık biraz.

 

IMG_0036

DSC_0847

12.yy’dan kalma Münster Katedrali’nden sonra, heykel sanatçısı Tinguely’nin yaptığı ,  havuzun içinde rakseden metal dansçıları izlemek için çevirdik pedalları. Bisikletin heybesine doldurduğumuz meyveleri yemek için seçilecek en eğlenceli yer burasıydı.

DSC_0839

Basel caddeleriyle vedalaşıp, balkonunda Tibet bayraklarının dalgalandığı Hacer’in güzel evine döndük

 

DSC_0841

https://www.youtube.com/watch?v=k-OB9M8enyQ

https://www.youtube.com/watch?v=eLCcv0sfZvw

https://www.youtube.com/watch?v=2wIbESDaJ3U

https://www.youtube.com/watch?v=CbpVyOJTgkE

Yorumunuzu yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.